Balkabağı Kurabiye | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

Balkabağı Kurabiye

Malzemeler

1 paket Kenton Kurabiye Karışımı
1 yumurta
75 g tereyağı veya margarin

Üzeri için
Çeyrek paket Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamuru
Yarım paket Kenton Turuncu Renkli Şeker Hamuru
Çeyrek paket Kenton Yeşil Renkli Şeker Hamuru
1 çay bardağı Kenton Mısır Nişastası

Hazırlanışı

Derin bir kaseye 1 paket Kenton Kurabiye Karışımı, yumurta, tereyağı veya margarin ekleyip pürüzsüz bir hamur kıvamını alana dek yoğurun. Hamuru tezgaha alıp üzerine az un serpin. Merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açın. 18 cm lik çember bir kalıp ile kesin. Çıkan daireyi dörde bölün. Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine üçgen kurabiyeleri dizin. Kalan kurabiye hamuruna aynı işlemleri uygulayın. Hazırlamış olduğunuz kurabiyeleri önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pembeleşinceye kadar pişirin. Pişirdiğiniz kurabiyeleri fırından alıp soğutun.

Kenton Turuncu Renkli Şeker Hamurunu tezgaha alın. Üzerine az Kenton Mısır Nişastası serpin. Merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açın. Kurabiyeyi kestiğiniz çember kalıp ile hamuru kesin. Kurabiye ile aynı büyüklükte olacak şekilde dörde bölün.
Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamurunun üzerine az Kenton Mısır Nişastası serpin. Merdane ile açın. Yarım parmak kalınlığında dilimleyin. Her hamuru elinizle büzerek şekil verin. Kenton Yeşil Renkli Şeker Hamurundan ufak bir parça koparın. Silikonlu yaprak kalıbının içine koyup yaprak şeklini almasını sağlayın. Kalıptan yaprağı çıkarın. Kalan yeşil renkli şeker hamuruna aynı işlemleri uygulayın.

Kurabiyenin üzerini hafif ıslatın. Turuncu hamuru üzerine yapıştırın. Kurabiyenin uzun kenarını hafif ıslatın. Büzmüş olduğunuz beyaz hamuru yapıştırın. Yaprakları yapıştıracağınız yerleri hafif ıslatıp yaprakları koyun. Hazırlamış olduğunuz kurabiyeyi servise sunun.

Afiyet olsun.