ÇİKOLATALI MUS | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

ÇİKOLATALI MUS

Malzemeler

220 g Kenton Kuvertür Bitter Çikolata
200 ml krema
3 yumurta akı
2/3 çay bardağı toz şeker (bir su bardağından iki parmak az)

Üzerine
1 tatlı kaşığı Kenton Dark Kakao
1 poşet Kenton Sade Krem Santi
1 su bardağından 1 parmak eksik soğuk süt (3/4 su bardağı)
1 adet Kenton Krem Şanti Torbası

Hazırlanışı

Kenton Kuvertür Bitter Çikolatayı benmari usulü veya mikrodalgada ara ara karıştırarak eritip ılımasını sağlayın. Ayrı bir kaseye yumurta akını ekleyip 2 dk orta hızda çırpın. Üzerine toz şekerini ilave edip 4 dakika daha çırpın. Derin bir kaba kremayı ekleyip önce düşük daha sonra yüksek hızda 3-4 dk çırpın. Kremanın üzerine erittiğiniz çikolatayı ilave edip spatula ile karıştırın. Şekerli yumurta akını 3 kere de olmak üzere çikolatalı kremanın üzerine ekleyip spatula ile yumurta akını söndürmeden karıştırın. Hazırladığınız musu kaselere paylaştırın.

Süt ve Kenton Sade Krem Şantiyi çırpın. Yıldız duy taktığınız Kenton Krem Şanti torbasına krem şantiyi alıp kupların üzerine sıkın. Çay süzgeci yardımıyla Kenton Dark Kakao serpin. Buzdolabında 2 saat dinlendirin ve servise sunun.

Not: Yumurta akı çiğ hissi oluşursa siz de alternatif olarak: yumurta akını toz şeker ile birlikte benmari usulü 2-3 mikser ile çırpın. Şeker eridikten sonra ocaktan alıp kar beyazı olana kadar çırpmaya devam edin ve kremalı çikolata karışımına tarifteki gibi ekleyin.

Afiyet olsun