ÇİLEK JÖLELİ KEDİ DİLLİ TATLI | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

ÇİLEK JÖLELİ KEDİ DİLLİ TATLI

Malzemeler

Yarım kg çilek

1 paket Kenton Bitkisel Çilek Jel

400 ml (2 su bardağı) sıcak su

1 paket Kedi Dili

Kedi dilini ıslatmak için 1 su bardağı ılık süt

 

Kreması için

1 paket Kenton Pastacı Kreması

1 paket Kenton Sade Krem Şanti

3 su bardağı soğuk süt

150 g eritilmiş Kenton Kuvertür Beyaz Çikolata

 

Üzerine

2-3 çilek

Yarım çay bardağı file antep fıstığı

çilek-jöleli-kedi-dilli-tatlı

Hazırlanışı

Kenton Bitkisel Çilek Jeli derin bir kasenin içine alın. Üzerine 400 ml (2 su bardağı) sıcak su ekleyip eriyene kadar karıştırın. Dikdörtgen bir kabı streç film ile kaplayın. Çilek dilimlerini kaba dizin. Üzerine hazırladığınız çilek jölesini gezdirip yayın. Buzdolabında katılaşana kadar bekletin.

 

Mikser kabına 2/3 su bardağı (bir su bardağından 2 parmak az) soğuk sütü ve bir poşet Kenton Sade Krem Şantiyi ekleyip çırpın. Ayrı bir mikser kabına bir poşet Kenton Pastacı Kremasını ve kalan soğuk sütü ekleyip çırpın. Hazırlamış olduğunuz krem şantiyi pastacı kremasının üzerine ekleyip çırpın. Son olarak eritilmiş beyaz çikolatayı ilave edip spatula ile karıştırın. Buzdolabından çıkarmış olduğunuz çilekli jölenin üzerine kremayı döküp yayın.

 

Kedi dillerini süte batırıp üzerine tek kat ve kapatacak şekilde dizin. Üzerini streç film ile kaplayıp buzdolabında en az 6-7 saat veya derin dondurucuda 2 saat bekletin.  Tatlıyı ters çevirip servis tabağına alın. Antep fıstığı ve çilek ile süsleyip servise sunun.

 

Afiyet olsun