ÇİLEKLİ MİLFÖY PASTA (DİPLOMAT KREMALI) | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

ÇİLEKLİ MİLFÖY PASTA (DİPLOMAT KREMALI)

Malzemeler

Malzemeler
3 adet milföy (2’şerli)
200 g çilek

Diplomat Krema için
1 poşet Kenton Sade Pastacı Kreması
1 poşet Kenton Sade Krem Şanti
4 adet Kenton Yaprak Jelatin
1 adet Kenton Krem Şanti Poşeti
1,5 su bardağı soğuk süt (Pastacı Kreması için)
2/3 su bardağı (bir su bardağından 2 parmak az) soğuk süt (Krem Şanti için)
1 su bardağı su

Üzeri için
1 çilek
1 yemek kaşığı Kenton Pudra Şekeri

Hazırlanışı

Milföyü derin dondurucudan çıkarıp çözülmesi için bekleyin. Tepsiye pişirme kağıdı serin. 2’şerli 3 adet milföyü tepsiye yerleştirin. Çatal yardımıyla üzerine delikler yapın. Milföylerin üzerini pişirme kağıdı ile kapatıp üzerine tepsi koyun. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 20 dk pişirin. Milföylerin üzerindeki tepsiyi ve pişirme kağıdını alıp sadece üzerini 3-4 dk daha pişirin. Pişen milföyleri fırından alıp soğutun.

Diplomat krema için 1 poşet Kenton Pastacı Kreması ve 1,5 (bir buçuk) su bardağı soğuk süt ile çırpın. Ayrı bir kasede 1 poşet Kenton Sade Krem Şanti ve 2/3 su bardağı (bir su bardağından 2 parmak az) soğuk sütü çırpın.

Kenton Yaprak jelatini kaseye alın. Üzerine 1 su bardağı su ekleyip jelatin yumuşayana kadar bekletin. Yumuşamış olan jelatinleri sudan alıp başka bir kasede benmari usulü veya mikrodalga da eritin. Pastacı Kremasının üzerine jelatini ekleyip spatula ile karıştırın. Üzerine krem şantiyi ilave edip yavaşça spatula ile karıştırın. Hazırladığınız diplomat kremayı buzdolabında 1 saat bekletin.

Kremayı yuvarlak duy taktığınız Kenton Krem Şanti torbasına alıp 1.kat milföyün üzerine kremayı sıkın. İnce dilimlediğiniz çilekleri dizin. Çileklerin üzerine az krema sıkın. Üzerine ikinci kat milföyü koyun. Tekrar krema sıkıp çilekleri dizin. Son olarak kremayı koyduktan sonra üçüncü kat milföyü üzerine koyun. Buzdolabında 3 saat bekletin. Servise sunmadan önce çay süzgeci yardımıyla 1 yemek Kaşığı Kenton Pudra Şekeri serpin. Çilekleri ile süsleyip servise sunun.

Afiyet olsun.