KALP PASTA | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

kenton tatlı şefi logo

KALP PASTA

Malzemeler

1 paket Kenton Vanilyalı Pandispanya Karışımı

3 yumurta

75 ml (7-8 yemek kaşığı) su

 

Pastacı Kreması için

1 kutu (2 poşet) Kenton Pastacı Kreması

600 ml (3 su bardağı) soğuk süt

 

Krem Şanti için

1 kutu (2 poşet) Kenton Sade Krem Şanti

Birbuçuk su bardağı buzdolabında soğutulmuş süt

 

Arasına

1 paket Kenton Karamelize Antep Fıstığı

 

Üzerine

1 paket Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplaması (Kalpli)

1 paket Kenton Kalp Şekilli Dekor Pasta Süsü

kalp pasta

Hazırlanışı

Mikser kabına 1 paket Kenton Vanilyalı Pandispanya Karışımını, yumurtaları ve suyu ekleyip önce düşük hızda daha sonra yüksek hızda en az 4-5 dk çırpın. Hazırladığınız kek karışımını yağlayıp pişirme kağıdı serdiğiniz çember kek kalıbına döküp yayın. Önceden ısıtılmış 160 °C lik fırında 35-40 dk pişirin. Pişen keki fırından çıkarıp soğutun.

 

Pastacı kreması için mikser kabına 1 kutu (2 poşet) Kenton Pastacı Kremasını ve soğuk sütü ekleyip 3-4 dk çırpın. Hazırladığınız kremayı yıldız uç taktığınız Kenton Krema Sıkma Poşetine alın. Soğumuş olan pandispanyayı ikiye ayırın. İlk katın üzerine kremayı sıkın. Kenton Karamelize Antep Fıstığını serpin. Kekin ikinci katını üzerine koyun.

 

Krem Şanti için mikser kabına 1 kutu (2 poşet) Kenton Krem Şantiyi ve soğuk sütü ekleyip 3-4 dk çırpın. Krem şantinin dörtte birini yuvarlak uç taktığınız Kenton Krema Sıkma Poşetine alın. Pastanın her tarafını krem şanti ile kaplayın.

 

1 paket Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplamasını tezgaha alın. Hazırladığınız pandispanyanın ölçüsünde kesin. Pastanın üzerini kaplama ile düzgünce kaplayın. Kenarlarına ayırdığınız krem şantiyi sıkın. Kenton Kalp Şekilli Dekor pasta Süsü ile süsleyip 1 saat dinlendirip servise sunun.

Not: Vaktiniz var ise hazırladığınız pastayı Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplaması ile kaplamadan önce 1 gece buzdolabında dinlendirip ertesi günü hazırlayın ve servise sunun.

 

Afiyet olsun.