Kardan Adam Beze | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

Kardan Adam Beze

Malzemeler

100 g yumurta akı (orta boy 3 adet yumurta akı)
100 g Kenton Pudra şekeri
100 g toz şeker
1 fiske tuz
40 g eritilmiş Kenton Kuvertür Bitter Çikolata
Çeyrek paket Kenton Kırmızı Renkli Şeker Hamuru
Yarım yemek kaşığı Kenton Mısır Nişastası
1 adet Kenton Krem Şanti Torbası

Hazırlanışı

Kaseye yumurta akı ekleyip mikser ile köpük kıvamını alana dek çırpın. 1 fiske tuz ekleyip çırpmaya devam edin. Yumurta akı beyazlaşmaya başlayınca azar azar toz şeker ilave edip 3-4 dk çırpın. Süre sonunda yine azar azar Kenton Pudra Şekerini ekleyip 6-7 dk katı bir mereng kıvamını alana dek çırpın. Hazırladığınız beze hamurunu yuvarlak duy taktığınız Kenton Krem Şanti torbasına alın. Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsinine 2 kat üst üste olacak şekilde aralıklı olarak sıkın. Önceden ısıtılmış 80 derecelik fanlı pişirme ayarında 1 saat 30 dk pişirin. Süre sonunda bezeleri fırından hemen almayın. Yaklaşık olarak 25-30 dk daha bekletin.

Kenton Kuvertür Bitter Çikolataya ince uçlu fırçayı batırın. Soğumuş olan bezelere çikolata ile göz, ağız ve düğmeler yapın.
Kenton Kırmızı Renkli Şeker Hamurunu tezgaha alın. Üzerine Kenton Mısır Nişastası serpin. Merdana yardımıyla açın. Kardan adamın ölçülerine uygun atkılar çıkarın. Atkıların her iki ucuna kesikleri yapın. Hazırlamış olduğunuz kardan adamlara atkıları takıp servise sunun.

Püf Noktası; Yumurtaların büyüklükleri değişebilmesi sebebiyle bezelerin hatasız olması için mutfak tartısı kullanmanızı öneririz.
Bezeleri daha büyük hazırlarsanız pişirme süresini biraz daha uzatmalısınız.

Afiyet olsun