Yaprak Jelatin | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

kenton tatlı şefi logo
YAPRAK JELATİN

Yaprak Jelatin

Yaprak Jelatin İle Tarifleri Kolaylaştırın!

Jelatin kullanarak birçok sıvı madde jel haline getirilebilir. İster tart, cheesecake, pastalar için parlaklık veren kaplama olarak; isterseniz sos, meyve suyu gibi sıvılara kıvam vermek ve dolguya dönüştürmek için kullanılabilirsiniz.

Puding, panna cotta, sufle gibi birçok tatlıda süte, kremaya katılarak kıvamlı bir tatlı elde etmek için de kullanabilirsiniz.
Jelatin, canlılarının kemiklerinin sağlamlığını veren mucizevi bir protein olan kollajenin saflaştırılmış halidir. Güçlü bir protein kaynağı olup, yağ ve karbonhidrat içermez, kolay sindirilebilir bir yapıya sahiptir. Doğal bir gıda olması, şeffaf olması ve tek başına bir tada sahip olmaması pastacılıkta kullanım için avantajdır.

Jelatin kullanarak birçok sıvı madde jel haline getirilebilir. Pastacılıkta; tart, cheesecake, pasta için parlaklık veren kaplama olarak; sos,meyve suyu gibi sıvılara kıvam vererek tatlılarda, dolgularda kullanmak ve jöle hazırlamak için; puding, panna cotta, sufle, mousse gibi birçok tatlıda süte, kremaya katılarak kıvamlı bir tatlı elde etmek için kullanılabilir.

İhtiyaç duyulan yaprak jelatin miktarını yumuşaması için 5-7 dakika soğuk suda bekletiniz. Yumuşayan jelatini suyundan uzaklaştırmak için elinizle hafifçe sıkarak sudan çıkarınız. Sıcak malzemelerle yapılan ürünlerde sıvı sıcakken veya ateş üzerinde ısınırken jelatini ilave edip karıştırarak erimesini sağlayınız. Donma belirtileri göstermeden kullanınız. Eğer krem şanti gibi soğuk bir malzemeye eklemek istiyorsanız jelatini önce az miktarda sıcak suda eritip, ılıdıktan sonra karışıma ekleyiniz. Hazırladığınız ürünü buzdolabında en az 4 saat soğutunuz.

ENERJİ ve BESİN ÖĞELERİ 100 g
Enerji (kj)-(kcal) 1462-344
Toplam yağ (g) 0
-Doymuş yağ (g) 0
Karbonhidrat (g) 0
-Şekerler (g) 0
Protein (g) 86
Tuz (g) <0,5

Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya intoleransa neden olabilecek etiketlenmesi yasal olarak zorunlu hiçbir içerik içermez.