LİMONLU SAKIZLI MUHALLEBİ | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

kenton tatlı şefi logo

LİMONLU SAKIZLI MUHALLEBİ

Malzemeler

Muhallebi için

1 paket Kenton Sakızlı Muhallebi

3 su bardağı süt

1 paket Kenton Bitkisel Limon Aromalı Jel

400 ml sıcak su (2 su bardağı)

 

Üzerine

1 poşet Kenton Sade Krem Şanti

1 su bardağı soğuk süt

1 paket Kenton Yeşil Renkli Top Granül Pasta Süsü

1 limon

limonlu-sakızlı-muhallebi-

Hazırlanışı

Tencereye 3 su bardağı sütü ve 1 poşet Kenton Sakızlı Muhallebiyi alıp karıştırın. Orta ateşte kaynayana kadar pişirin. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 2-3 dk daha pişirip ocaktan alın. Muhallebiyi mikser kabına alıp 5 dk çırpın.

 

1 paket Kenton Bitkisel Limon Aromalı Jeli ayrı bir kaba alıp üzerine 2 su bardağı sıcak su ekleyip eriyene kadar karıştırın. Kaselere önce 3-4 kaşık limon aromalı jeli ekleyin. Hızlı katılaşması için derin dondurucuda 5 dk bekletin. Katılaşan jelin üzerine 3-4 kaşık sakızlı muhallebi ilave edin.  Tekrar üzerine aynı ölçüde limon aromalı jeli ekleyin ve katılaşması için derin dondurucuda 5 dk bekletin. Bu işlemleri sırayla kaseler dolana kadar yapın.

 

Kenton Sade Krem Şantiyi soğuk süt ile çırpın. Yıldız uç taktığınız krema sıkma poşetine krem şantiyi alın. Kaselerin üzerine sıkın. İnce dilimlediğiniz limon dilimleri ve Kenton Yeşil Renkli Top Granül Pasta Süsü ile süsleyip servise sunun.

Not: Limonlu Jölenin renginin daha sarı olmasını tercih ediyorsanız 1-2 damla Kenton Sarı Gıda Renklendiricisi ekleyebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.