Palyalço Kurabiye | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

Palyalço Kurabiye

Malzemeler

1 paket Kenton Kurabiye Karışımı
1 adet yumurta
75 g oda sıcaklığında beklemiş margarin veya tereyağı

Üzeri için
1-2 yemek kaşığı Kenton Mısır Nişastası
Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamuru
Kenton Kırmızı Renkli Şeker Hamuru
Kenton Mavi Renkli Şeker Hamuru
Kenton Sarı Renkli Şeker Hamuru

Hazırlanışı

Kaseye Kenton Kurabiye Karışımı, yumurta ve margarin veya tereyağı ekleyip elinize yapışmayan bir hamur kıvamını alana dek yoğurun. Hamuru tezgaha alın. Üzerine az un serpip merdane ile açın. Yuvarlak bir kurabiye kalıbı ile hamuru kesin. Fırın tepsisine kurabiyeleri alın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pembeleşinceye kadar pişirin. Pişirdiğiniz kurabiyeleri fırından alıp soğutun.

Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamurunun üzerine Kenton Mısır Nişastası serpip merdane ile açın. Kurabiye için kullandığınız kurabiye kalıbı ile hamuru kesin. Aynı şekilde Kenton Kırmızı Renkli Şeker Hamurunu açıp aynı kalıp ile kesin ve yarıya bölün. Kurabiyenin üzeri hafif ıslatın. Beyaz renkli hamuru üzerine yapıştırın. Yarıya böldüğünüz kırmızı hamuru da üzerine yapıştırın. Kalan kırmızı renkli hamurundan ince çubuklar ve minik yuvarlaklar çıkarın.

Kenton Mavi Renkli Şeker Hamuru ile fiyonk ve minik yuvarlaklar çıkarın. Kenton Sarı Renkli Şeker Hamuru ile çiçek ve minik yuvarlaklar çıkarın. Kurabiyenin üzerine ince çubukları yapıştırın. Her iki çubuk arası mavi fiyongu yapıştırın. Mini kırmızı yuvarlakları yapıştırın. Çöp şiş yardımıyla minik delikler açıp düğme şeklini elde edin. Çubukların alt kısmına çiçek yapıştırın. Sarı ve mavi minik yuvarlakları da yapıştırıp palyaço kurabiyenizi tamamlayın.

Afiyet olsun