PRENSES PASTA | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

kenton tatlı şefi logo

PRENSES PASTA

Malzemeler

Pasta Keki için

1 paket Kenton Vanilyalı Pandispanya Karışımı

3 yumurta

75 ml (7-8 yemek kaşığı) su

 

Pastacı Kreması için

1 kutu (2 poşet) Kenton Pastacı Kreması

600 ml (3 su bardağı) soğuk süt

 

Krem Şanti için

3 poşet Kenton Sade Krem Şanti

2,5 (iki buçuk) su bardağı soğuk süt

1 paket Kenton Gıda Renklendiricisi 3’lü (Sarı-Mavi-Kırmızı)

 

Arasına

1 paket Kenton Krokan Antep Fıstığı

1 paket Kenton Ahududu Küpleri

 

Üzerine

1 paket Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplaması (Prenses)

prenses pasta

Hazırlanışı

Mikser kabına 1 paket Kenton Vanilyalı Pandispanya Karışımını, yumurtaları ve suyu ekleyip önce düşük hızda daha sonra yüksek hızda en az 4-5 dk çırpın. Hazırladığınız kek karışımını yağlayıp pişirme kağıdı serdiğiniz çember kek kalıbına döküp yayın. Önceden ısıtılmış 160 °C lik fırında 35-40 dk pişirin. Pişen keki fırından çıkarıp soğutun.

 

Pastacı kreması için mikser kabına 1 kutu (2 poşet) Kenton Pastacı Kremasını ve soğuk sütü ekleyip 3-4 dk çırpın. Hazırladığınız kremayı yıldız uç taktığınız Kenton Krema Sıkma Poşetine alın. Soğumuş olan pandispanyayı üçe ayırın. İlk katın üzerine kremayı sıkın. Kenton Ahududu Küplerini serpin. Kekin ikinci katını üzerine koyun. Kalan pastacı kremasını da üzerine sıkıp Kenton Krokan Antep Fıstığını serpin. Son katı da üzerine koyun.

 

Krem Şanti için mikser kabına 3 poşet  Kenton Krem Şantiyi  ve soğuk sütü ekleyip 3-4 dk çırpın. Krem şantiyi beyaz krema daha çok olacak şekilde 3 ayrı kaplara ayırın. İlk kaseye Kenton Kırmızı Gıda Renklendiricisi damlatın ve karıştırıp pembe olmasını sağlayın. Diğer kaseye de Kenton mavi ve kırmızı gıda boyası damlatıp karıştırın ve lila rengi olmasını sağlayın.  Beyaz kremanın yarısı ile pastanızın her tarafını kaplayın.

 

1 paket Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplamasını tezgaha alın. Hazırladığınız pandispanyanın ölçüsünde kesin. Pastanın üzerini kaplama ile düzgünce kaplayın.  Kremaları ayrı krema sıkma poşetlerine alın. Tezgaha streç film serin. Önce bir sıra lila rengi krema sıkın. Üzerine pembe krema sıkın. Son olarak kalan beyaz kremanın yarısını sıkarak streç filmi rulo halinde sarın. Büyük boy yıldız uç taktığınız Kenton Krema Sıkma Poşetine alın. Pastanın kenarlarını krema ile kaplayın.  Kalan beyaz kremayı da küçük boy yıldız uç taktığınız Kenton Krema Sıkma Poşetine alın. Son olarak pasta kaplamasının kenar kısımlarını beyaz krema ile süsleyin ve 1 saat dinlendirip servise sunun.

Not: Vaktiniz var ise hazırladığınız pastayı Kenton Şeker Hamuru Pasta Kaplaması ile kaplamadan önce 1 gece buzdolabında dinlendirip ertesi günü hazırlayın ve servise sunun.

Afiyet olsun.