Safari Kurabiye | Kenton - Mutfakta Ona Güvenirim!

Türkçe dil

|

ingilizce dil

|

rusça dil

|

arapça dil

|

ispanyolca dil

|

çince dil

Safari Kurabiye

Malzemeler

1 paket Kenton Kurabiye Karışımı
1 yumurta
75 g tereyağı veya margarin

Fil Kurabiye için
1 paket Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamuru
1 paket Kenton Siyah Renkli Şeker Hamuru
1 paket Kenton Pembe Renkli Şeker Hamuru

Aslan Kurabiye için
1 paket Kenton Sarı Renkli Şeker Hamuru
1 paket Kenton Kırmızı Renkli Şeker Hamuru
1 paket Kenton Siyah Renkli Şeker Hamuru

Zebra Kurabiye için
1 paket Kenton Beyaz Renkli Şeker Hamuru
1 paket Kenton Siyah Renkli Şeker Hamuru

Şeker hamurlarını açmak için
1 çay bardağı Kenton Mısır Nişastası

Hazırlanışı

Derin bir kaseye 1 paket Kenton Kurabiye Karışımı, yumurta, tereyağı veya margarin ekleyip pürüzsüz bir hamur kıvamını alana dek yoğurun. Hamuru tezgaha alıp merdane yardımıyla kalın olmayacak şekilde açın. Yuvarlak kurabiye kalıbı yardımıyla kurabiyeler çıkarın. Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine kurabiyeleri alın. Önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında 13-15 dk pişirin. Pişen kurabiyeleri fırından alıp soğutun.

Fil Kurabiye için
Beyaz şeker hamuru ile az siyah şeker hamurunu karıştırıp gri rengini elde edin. Kurabiyeyi hazırladığınız kalıp ile kesin. Az su sürdüğünüz kurabiyenin üzerine koyup yapıştırın. Gri hamurun üzerine az nişasta serpip tekrar açın. Kalp kurabiye kalıbı ile 2 adet kalp çıkarın. Yarısına kadar kesin. Kurabiyenin her iki tarifini ıslatıp kalpları yapıştırın. Açmış olduğunuz pembe şeker hamurundan yuvarlak çıkarın. Her iki yanından kesip şekil verin. Filin kulağının iç kısmını oluşturun. Filin kulağına yapıştırın. Gri şeker hamuru ile burun yapın. File yapıştırın. Beyaz şeker hamuru ile gözün beyazını siyah şeker hamuru ile göz rengini yapıp file yapıştırın. Oda ısısında en az 4-5 saat bekletip servise sunun.

Aslan Kurabiye için
Sarı şeker hamuru ile az kırmızı şeker hamurunu karıştırıp turuncu rengini elde edin. Kurabiyeyi hazırladığınız kalıp ile kesin. Kenarlarına bastırıp aslan yelesi elde edin. Az su sürdüğünüz kurabiyenin üzerine koyup yapıştırın. Sarı şeker hamurunun üzerine nişasta serpip açın. Kurabiyeden biraz küçük yuvarlak bir kalıp ile yuvarlak çıkarın. Aslan kurabiyenin ortasına yapıştırın. Sarı şeker hamurunu yine açıp daha ufak yuvarlaklar elde edin. Aslanın ortasına yapıştırıp yanak kısmını elde edin. Siyah şeker hamuru ile göz ve burun yapıp yapıştırın. Ağız kısmını çizin. 2 yuvarlak yapıp ortasına bastırın ve 2 adet kulak elde edip aslan kurabiyeye su yardımıyla yapıştırın. Oda ısısında en az 4-5 saat bekletip servise sunun.

Zebra Kurabiye için
Beyaz şeker hamurunu tezgaha alın. Üzerine az nişasta serpip açın. Kurabiyeyi hazırladığınız kalıp ile kesin. Az su sürdüğünüz kurabiyenin üzerine koyup yapıştırın. Siyah şeker hamurunun üzerine az nişasta serpip açın. Oval bir kalıp ile kesin ve zebra kurabiyenin ağız kısmına az su sürüp yapıştırın. Burun ve ağız çiziklerini yapın. Siyah şeker hamuru ile küçük çizgiler yapıp zebranın yanak kısımlarına az su sürüp yapıştırın. Son olarak siyah şeker hamuru ile 2 göz ve saç yapıp kurabiye yapıştırın. Zebra kurabiyeniz hazır. Oda ısısında en az 4-5 saat bekletip servise sunun.